Rękodzieło artystyczne to rozległa dziedzina, wiele technik, np. filcowanie, sutasz, quilling, scrapp, pergamano, haft, tworzenie biżuterii i wiele innych.
Przy użyciu technik mieszanych (mixed-media) można uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne. Tworzy się przenikające się warstwy o różnej strukturze, urozmaiconej fakturze, stosuje wiele mediów (preparatów) , w wyniku czego powstają ekspresyjne obrazy, przedmioty o ciekawym wyglądzie.
Decoupage to sposób dekorowania przedmiotów wyciętymi (z franc. „découper” – „wycinać”) motywami z papieru lub serwetek (ryżowych i zwykłych) i naklejonymi na przedmioty. Sama technika zawiera w sobie wiele innych technik…
Nauka postarzania przedmiotów z dowolnego materiału (z drewna, gipsu, żywicy, itp.), aby przypominały wyglądem spatynowany brąz, zaśniedziałą miedź, oksydowane srebro lub omszały kamień. Materiały, narzędzia i preparaty dostępne będą na miejscu, w cenie kursu.
Marmoryzacja to imitacja marmuru przez naśladowanie żyłkowań typowych dla tego kamienia. Marmoryzację stosowano często w XVIII w., zdobiąc nią drewniane wykładziny ścian oraz niektóre typy mebli (postumenty, pomocnicze stoliki).
Filcowanie – rękodzieło polegające na formowaniu wełny za pomocą specjalnej igły do filcowania (filcowanie na sucho) lub ciepłej wody i mydła (filcowanie na mokro).
Quilling (ang. „nawijać na pióro lub rurkę”) technika z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem), służąca do tworzenia ozdób z papieru
Sutasz, a właściwie haft sutaszowy, a jeszcze właściwiej biżuteria sutaszowa to technika, której egzotyczna nazwa pochodzi od francuskiego „soutache”, oznaczającego splot lub warkocz.
Technika pergaminowa (pot. pergamano)- to tworzenie pięknych i delikatnych obrazków na pergaminie, częściowo rysowanych, dziurkowanych, wytłaczanych, czasem podbarwianych, przypominających filigran lub haft Richelieu.
Scrapbooking – tworzenie (np. albumów) i dekorowanie przedmiotów przy pomocy specjalistycznych papierów, z wykorzystaniem puncherów (dziurkaczy), ćwieków, nitów, ozdobnych taśm i dekorów, stempli, szablonów, samodzielnie wykonanych papierowych kwiatów i ozdób, itp.
Opinia o warsztatach
Kursy Pani Małgosi to naprawdę świetna robota.
Można nie tylko wypocząć w miłej atmosferze, ale odpoczywając stworzyć przepiękną rzecz , która długo cieszy oko człowieka (jak np. przecudne bombki).
Najlepsze jest to, że nie trzeba się martwic się, tym że czegoś się nie umie – bo P. Małgosia z każdego człowieka te umiejętności potrafi wydobyć.:)
I fajnie jest zdziwić się na warsztatach– że, ja coś tak ładnego wykonałam :)
Byłam na kilku warsztatach, i na nic innego bym ich nie zamieniła- to najfajniejszy prezent jaki można sobie samemu przede wszystkim zrobić.
Potem tymi prezentami – można tez innych obdarowywać- co równie dużą frajdę sprawia.:)
Wiesława Piędzio
Dziękuję za te troszkę przyjemności
Pani Małgosia dwoi się i troi, żeby atmosfera i nauka na zajęciach były przyjemne. Cieszę się, że wreszcie udało mi się skorzystać z wiedzy pani Małgosi. "Pracownia na poddaszu" ma niezapomniany klimat. Cuda i cudeńka wyzierają z każdego kątka i każdej witrynki. Dziękuję za te troszkę przyjemności.
Irena Żyła
Bardzo fajne miejsce na warsztaty
Bardzo fajne miejsce na warsztaty. Ciepło, miło, kolorowo, przyjemna atmosfera. Warsztaty prowadzi bardzo sympatyczna Pani Małgosia, która nie narzuca swojego zdania, a to się liczy. Posiada dużą wiedzę, często przekazuje informację wybiegające poza tematykę kursów. Na pewno wrócę tam nie raz. Pozdrawiam